Koło Motoryzacyjne

Drużyna ZSTE Myślenice po raz kolejny na podium

Reprezentacja ZSTE zdobyła tytuł drugiego wicemistrza Polski w XVI finale Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego.

 

Do kolejnego etapu uczniowie ZSTE przystąpili 19 maja. Turniej na szczeblu wojewódzkim odbył się w Krakowie w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego. Przystąpiło do niego 13 drużyn. Walka o pierwsze miejsce i możliwość reprezentowania województwa małopolskiego w finale ogólnopolskim była na wysokim poziomie, jednakże systematycznie zdobywane punkty w kolejnych konkurencjach dały zwycięstwo drużynie ZSTE - z dużą, aż 18 punktową przewagą.

W dniach 31.05 – 02.06.2012 r. odbył się w Wiechlicach i Tomaszowie (woj. Lubuskie) XVI finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Organizatorami turnieju byli: ZO PZM w Zielonej Górze, WORD Zielona Góra i  WORD Gorzów Wlkp.               

[Zobacz zdjęcia]

W Turnieju wzięło udział 16 trzyosobowych drużyn (48 zawodników) z całego kraju, które do finału dostały się drogą eliminacji wojewódzkich.

Turniej składał się z sześciu konkurencji:

- test ze znajomości przepisów ruchu drogowego,

- test z historii polskiej motoryzacji,

- udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – konkurencja polegała na prawidłowym    wykonaniu zadania praktycznego,

- jazda sprawnościowa motorowerem - konkurencja polegała na bezpiecznym i technicznym przejeździe motorowerem po wyznaczonej trasie,

- jazda sprawnościowa samochodem z tzw. „talerzem Stewarta” – konkurencja polegała na przejechaniu wyznaczonego toru z umieszczoną piłką na unieruchomionym na pojeździe talerzu Stewarta,

- codzienna obsługa samochodu

Poziom turnieju był bardzo wysoki, a walka o każdy punkt toczyła się do samego końca. W konsekwencji uczniowie ZSTE pokonali 13 drużyn, ostatecznie zajmując trzecie miejsce.

Celem Turnieju jest popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów ruchu drogowego i wiedzy motoryzacyjnej, umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przygotowanie do uczestnictwa w uprawianiu sportów motorowych.
W klasyfikacji drużynowej:
•    I miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół Mechanicznych Technikum nr 2 w Kielcach
•    Miejsce II zajęła drużyna z Zespołu Szkół Budowlanych, Technikum nr 1 w Zielonej Górze,
•    III miejsce zdobyła drużyna  z Zespołu Szkół Techniczno Ekonomicznych w Myślenicach, w składzie: Tomasz Powroźnik, Krzysztof Pająk i Tomasz Zając. Opiekunami drużyny są  Wojciech Tylko i Sybilla Szpakiewicz.

Dodatkowo Tomasz Powroźnik zajął pierwsze miejsce w konkurencji „Jazda sprawnościowa samochodem z tzw. „talerzem Stewarta” i został uhonorowany pucharem Przewodniczącego Głównej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego PZM.
Drużyna  ZSTE otrzymała dyplomy za udział w Turnieju . Nagrodą dla szkoły był puchar i dyplom – za zajęcie trzeciego miejsca w XVI OMTM.